Denza B5 (i Kina og det kontinentale Europa — Bao 5) er en premium plug-in-hybrid med ramme fra BYD-brandet, som Denza bragte til Paris Motor Show den 12.–18. oktober 2026 som sin første SUV til Europa. Den europæiske version yder 544 hk og 760 N·m, kører op til 90 km på el efter WLTP og koster i Frankrig fra 75 630 € og i Storbritannien fra £69 500 — cirka £2 000 mindre end den plug-in-hybride Land Rover Defender 110.
Indhold
- Hvad er Denza B5, og hvor kommer den fra
- Hvad Denza viste i Paris
- Hvilken hybrid der sidder i Denza B5
- Er det en ægte offroader
- Hvad der er i kabinen og i udstyrsvarianterne
- Hvordan B5 adskiller sig fra Land Rover Defender
- Hvilket tilbehør der passer til Denza B5
Hvad er Denza B5, og hvor kommer den fra
Denne bil er ikke ny for Kina. Den blev præsenteret i august 2023 som Fangchengbao Bao 5 (også kendt som Leopard 5) — den første model fra BYD’s “offroad”-brand, og salget startede i november 2023. I 2024 blev der solgt næsten 46 tusind biler i Kina, i 2025 — omkring 52 tusind. Siden 2025 er modellen blevet eksporteret under Denza-navnet som B5: til UAE, Brasilien, Australien, New Zealand, Singapore og Filippinerne. Om den kinesiske version har vi allerede fortalt i anmeldelsen BYD Leopard 5, så her fokuserer vi på, hvad der er ændret til Europa.
Denza er BYD’s premiumbrand, hos os især kendt for minivanen Denza D9 og shooting brake-modellen Denza Z9 GT. Den officielle europæiske lancering fandt sted i foråret 2026 i Paris, i første omgang — Tyskland, Frankrig, Italien, Spanien og Storbritannien. B5 er i denne linje den første SUV og, ifølge virksomheden selv, den første SUV fra brandet, der sælges i Europa.
Hvad Denza viste i Paris
For Denza er det første gang på Mondial de l'Auto: stand i hal 5.3 i udstillingscentret Porte de Versailles, pressekonference — 12. oktober. Ved siden af B5 udstillede mærket minivanen D9, Z9 GT og den elektriske superbil Denza Z i tre versioner (Coupé, Spider og Racing) samt en FLASH Charging ultrahurtig-ladestation. Andre premierebiler fra udstillingen har vi samlet i opsummeringen af Paris Motor Show 2026.
Det er vigtigt at forstå: Paris er ikke verdenspremieren på B5. Den europæiske offentlighed så modellen første gang 9. juli 2026 på Goodwood Festival of Speed i Storbritannien, og samme dag åbnede man for bestillinger. I Paris er B5 derimod hovedudstillingsobjektet på det franske marked, hvor den allerede kan bestilles, og de første leveringer loves inden udgangen af 2026.
Hvilken hybrid der sidder i Denza B5
Drivlinjen er Super Hybrid DMO (Dual Mode Off-road): en langsgående 1,5-liters benzin-turbomotor (omkring 150 hk) og to elmotorer, én på hver aksel. I alt i den europæiske version — 544 hk og 760 N·m. Den kinesiske version er stærkere — 687 hk, altså til Europa har man bevidst sænket ydelsen, ligesom i Australien.
| Parameter | Denza B5 Elegance | Denza B5 Ultimate |
|---|---|---|
| Samlet effekt | 544 hk | 544 hk |
| Drejningsmoment | 760 N·m | 760 N·m |
| 0–100 km/t | 4,8 s | 5,0 s |
| Batteri | 31,8 kWh, Blade (LFP) | 31,8 kWh, Blade (LFP) |
| Rækkevidde på el (WLTP) | op til 90 km | op til 90 km |
| Samlet rækkevidde (WLTP) | op til 835 km | op til 835 km |
| Vægt | 2 940 kg | 3 035 kg |
| Affjedring | dobbelt wishbone for og bag | adaptiv DiSus-P |
| Pris i Frankrig | fra 75 630 € | fra 85 720 € |
| Pris i Storbritannien | fra £69 500 | fra £78 880 |
Batteriet oplades med jævnstrøm med op til 100 kW: 30–80 % — på 16 minutter. Med vekselstrøm — op til 11 kW, fuld opladning fra 15 % tager lidt over tre timer. Det oplyste forbrug i blandet cyklus er 4,2 l pr. 100 km, men det er tallet med opladede batterier; på benzin alene er forbruget ifølge Auto Express omkring 10,7 l pr. 100 km (26,4 miles per gallon). Tophastigheden er omkring 180 km/t.
Er det en ægte offroader
Konstruktionsmæssigt — ja. B5 står på en ramme, har uafhængig dobbelt wishbone-affjedring for og bag, elektroniske spær på for- og bagdifferentialet samt elektronisk momentfordeling mellem akslerne, som ifølge producenten reagerer 30 gange hurtigere end en mekanisk kobling. Der er ingen separat fordelingsgearkasse med lavgear: rollen som “lavgear” udføres af elmotorerne med maksimalt moment fra nul omdrejninger.
Forskellen mellem versionerne mærkes især uden for asfalten. Ultimate får den hydrauliske DiSus-P-affjedring, som løfter karrosseriet 90 mm eller sænker det 50 mm; i øverste position er frihøjden op til 310 mm, ind- og udfaldsvinklerne er 39° og 34°, fem grader mere end i Elegance. Producenten har endnu ikke offentliggjort vadedybden for den europæiske version.
Længden på B5 er omkring 4,89 m (den kinesiske version — 4 888 mm), bredden — 1 970 mm, højden — 1 920 mm, akselafstand — 2 800 mm. Bagagerum — 475 l, med anden række lagt ned — 1 069 l.
Hvad der er i kabinen og i udstyrsvarianterne
Den europæiske B5 er femsæders. Allerede basisversionen Elegance har 18-tommers fælge, sidetrin, panoramatag, elektrisk bagklap, 12,3-tommers instrumentpanel og head-up display, en 15,6-tommers midterskærm med Google-tjenester, en separat skærm til passageren, Devialet-lydsystem med 18 højttalere, forsæder med varme, ventilation og massage, opvarmning af bagsæderne samt en kølet boks på 4,5 l i tunnelen.
Ultimate tilføjer 20-tommers fælge, elektriske udtrækkelige sidetrin, Nappa-læder, ventilation af bagsæderne, digitalt bakspejl og den tidligere nævnte DiSus-P-affjedring. Det vil sige, at man her for merprisen ikke så meget køber komfort som terrænegenskaber.
Hvordan B5 adskiller sig fra Land Rover Defender
Denza nævner åbent som rivaler Land Rover Defender 110, Toyota Land Cruiser og Ineos Grenadier — og udvendigt minder B5 faktisk om “Defender” med sin kantede silhuet. Den nærmeste konkurrent i idé er den plug-in-hybride Defender 110 P400e, og teknisk set er det forskellige biler: Defender har selvbærende karrosseri og klassisk drivlinje med lavgear, B5 har ramme og elektrisk trækkraft på begge aksler.
| Parameter | Denza B5 (Europa) | Land Rover Defender 110 P400e |
|---|---|---|
| Motor | 1.5 turbo + 2 elmotorer | 2.0 turbo + 1 elmotor 105 kW |
| Samlet effekt | 544 hk | omkring 404 hk |
| Batteri | 31,8 kWh | 19,2 kWh |
| Rækkevidde på el | op til 90 km (WLTP) | omkring 43 km (27 miles) |
| Lavgear | nej | ja |
| Luft-/hydroaffjedring | DiSus-P i Ultimate-versionen | luftaffjedring som standard |
| Pris i Storbritannien | fra £69 500 | cirka £2 000 dyrere |
På effekt og elektrisk rækkevidde er B5 stærkere, prismæssigt i Storbritannien — på niveau med Defender, altså kan man ikke kalde den en billig “kineser”: i Kina starter samme model fra 259 800 yuan.
De største spørgsmål til B5 i Europa handler ikke om terrænegenskaber, men om en vægt på tæt ved tre ton, afgifter på tunge biler (i Frankrig — en stor økologisk malus) og en endnu ukendt restværdi. Euro NCAP har endnu ikke testet modellen. Der er ingen officielle Denza-salg i Ukraine, så B5 vil dukke op på vores veje som privat import.
Hvilket tilbehør der passer til Denza B5
Der er endnu ingen modelspecifikke accessories til B5 i vores katalog — for mærket findes der en sektion med Denza-tuning med produkter til N7 og D9. Til en offroader, man køber for ture ud i naturen, er de mest nyttige universelle ting i starten:
- Måtter med høj kant.Universalmåtter holder på vand, sne og mudder, og en stor måtte til bagagerummet på 475 l beskytter gulvet mod vådt udstyr.
- Stænklapper. På grusvej kaster hjulene mudder på dørtærskler og kofangere; universale stænklapper, herunder versioner til firehjulstrukne biler, dækker dette område.
Vi leverer med Nova Poshta i hele Ukraine.
Fordele og ulemper ved Denza B5
Rammeopbygning, dobbeltarmsophæng og spærring af forreste og bageste differentiale
544 hk og acceleration til 100 km/t på 4,8 s
Op til 90 km på el og op til 835 km samlet rækkevidde efter WLTP
Rigt standardudstyr: Devialet med 18 højttalere, massage, panoramatag
Ultimate: frihøjde op til 310 mm og vinkler på 39°/34°
Vægt 2 940–3 035 kg
Ingen klassisk lavgear
Prisen på niveau med Land Rover Defender 110 PHEV
Vadedybde og Euro NCAP-vurdering er endnu ukendt
Ingen officielle salg i Ukraine










