Nye Hyundai Tucson i femte generation (NX5) og Toyota RAV4 i sjette generation er de to vigtigste hybride familiekrossoverne i 2026–2027. Ifølge officielle europæiske data er Tucson en anelse kortere (4 560 mod 4 600–4 646 mm), men har et større bagagerum (op til 695 l mod 514 l i den hybride RAV4) og en benzinversion uden hybrid, mens RAV4 er stærkere som plug-in: op til 309 hk og op til 137 km på el mod 292 hk og op til 81 km i Tucson. RAV4 sælges allerede i Ukraine, mens den nye Tucson ventes i Europa i 2027.
Indhold
- Kort fortalt: hvordan Tucson NX5 adskiller sig fra RAV4
- Sammenligningstabel: Tucson og RAV4
- Hvem er størst, og hvem har det mest rummelige bagagerum
- Hvilken hybrid er bedst: 1.6 turbo eller 2.5
- Firehjulstræk, anhænger og frihøjde
- Hvornår kan de købes i Ukraine
- Hvem passer hvad til
- Hvilket tilbehør findes der allerede til begge modeller
Kort fortalt: hvordan Tucson NX5 adskiller sig fra RAV4
- Modellens alder. RAV4 i sjette generation debuterede 21. maj 2025, og i april 2026 meddelte Toyota, at den allerede kan bestilles i hele Europa. Tucson i femte generation blev vist 1. oktober 2026; den europæiske version samles i Tjekkiet, og dens dynamiske modificering præsenterer Hyundai på Paris Motor Show den 12. oktober.
- Motorer. Tucson i Europa er en 1.6 turbo i tre varianter: benzin 150 hk (med manuel gearkasse eller med mildhybrid 48 V og robotgear), hybrid 245 hk og plug-in hybrid 292 hk. RAV4 i Europa sælges kun med hybrid 2,5 l (185–194 hk) eller plug-in hybrid (272–309 hk).
- Praktik. Tucson oplyses med op til 695 l bagagerum og et bagsæde, der kan skydes 150 mm. RAV4 hybrid har 514 l op til rullepanelet, og plug-in versionen har 446 l.
- El. Plug-in RAV4 har et batteri på 22,7 kWh, op til 137 km på el efter WLTP og DC-opladning op til 50 kW. Plug-in Tucson har 17,1 kWh, op til 81 km (foreløbige data) og AC-opladning 7,2 kW; Hyundai angiver ingen hurtig DC-opladning.
Vi har skrevet detaljeret om hver model separat: gennemgang af den nye Hyundai Tucson NX5 og gennemgang af Toyota RAV4 2026 i sjette generation. Her er kun sammenligningen.
Sammenligningstabel: Tucson og RAV4
For Tucson er der brugt officielle data fra Hyundai Motor Europe af 1. oktober 2026 (inden endelig homologering), for RAV4 — data fra Toyota Europe og Toyota Ukraine.
| Parameter | Hyundai Tucson NX5 (Europa) | Toyota RAV4 (6. generation) |
|---|---|---|
| Premiere | 01.10.2026 | 21.05.2025 |
| Længde / bredde / højde | 4 560 / 1 900 / 1 670 mm | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm |
| Akselafstand | 2 720 mm | — (Toyota Europe offentliggør ikke) |
| Frihøjde | 159–169 mm | — (offentliggøres ikke) |
| Antal sæder | 5 | 5 |
| Bagagerum | op til 695 l (VDA) | hybrid 514 l op til rullepanelet; plug-in 446 l |
| Benzin uden hybrid | 1.6 T-GDi, 150 hk, 250 N·m; 6-trins manuel eller 7DCT robot med mildhybrid 48 V | findes ikke |
| Hybrid | 1.6 turbo, 245 hk, 380 N·m, 6-trins automatgear, forhjuls- eller firehjulstræk | 2,5 l, 185 hk (forhjulstræk) / 194 hk (AWD-i) |
| Plug-in hybrid | 292 hk, 380 N·m, batteri 17,1 kWh | 272 hk / 309 hk (AWD-i), batteri 22,7 kWh |
| Elektrisk rækkevidde | op til 81 km (foreløbigt, med 17" fælge) | op til 137 km (WLTP) |
| Opladning af plug-in hybrid | vekselstrøm 7,2 kW | vekselstrøm 11 kW; jævnstrøm 50 kW, 10–80 % på cirka 30 min |
| Acceleration 0–100 km/t | hybrid 8,3 s (forhjulstræk), 7,9 s (firehjulstræk); plug-in 7,9 s | plug-in AWD-i 5,8 s |
| Anhænger med bremser | benzin 1 700 kg, hybrid 1 910 kg, plug-in 1 810 kg | op til 2 000 kg (AWD, hybrid og plug-in) |
| Skærme | instrumentpanel 9,9"; multimedie 12,9" eller 17" | instrumentpanel 12,3"; multimedie 12,9" |
| Hvor den samles til Europa | Tjekkiet | — |
Hvem er størst, og hvem har det mest rummelige bagagerum
Dimensionerne er næsten ens. RAV4 er 40–86 mm længere afhængigt af kofangerne, Tucson er 20–45 mm bredere, og i højden er forskellen inden for 10–30 mm. Tucsons akselafstand er 2 720 mm; Toyota Europe offentliggør ikke dette parameter for den nye RAV4, så vi vil ikke sammenligne akselafstand på baggrund af rygter.
I bagagerummet har Hyundai en fordel: op til 695 l efter VDA-metoden, og bagsædet er delt 4:2:4 og kan skydes 150 mm — man kan øge bagagerummet eller benpladsen. RAV4 hybrid har 514 l op til rullepanelet; i plug-in versionen løfter batteriet gulvet, og der bliver 446 l tilbage. Tallene er målt efter forskellige metoder, så forskellen i praksis kan være mindre, men til barnevogn og store kufferter ser Tucson mere praktisk ud.
Til anden række offentliggør Hyundai konkrete tal: 1 014 mm frihøjde og 1 002 mm benplads. Toyota oplyser ikke sådanne data for den nye RAV4. Begge biler er udelukkende femsædede; ingen af dem har tredje sæderække.
Hvilken hybrid er bedst: 1.6 turbo eller 2.5
Mærkerne har forskellige tilgange. Hyundai satser på den turboladede 1.6 T-GDi med 6-trins automatgear: hybriden yder 245 hk og 380 N·m, altså stærkere end RAV4 hybrid (185–194 hk) og mærkbart mere trækkraftig ved lave omdrejninger. Acceleration for Tucson hybrid er 8,3 s med forhjulstræk og 7,9 s med firehjulstræk. Ud fra de angivne CO2-udledninger (118–130 g/km for forhjulstrukket hybrid) svarer det til cirka 5,1–5,6 l/100 km efter vores omregning.
Toyota bruger en 2,5 l sugemotor med sin hybride transmission uden en klassisk gearkasse. Den er svagere, men Toyota angiver op til 5,8 l/100 km efter WLTP for hybriden, og selve løsningen er gennemprøvet i årevis på tidligere generationer af RAV4.
I plug-in hybriderne er det omvendt: Toyota har fordelen. RAV4 PHEV med firehjulstræk har 309 hk, accelererer til 100 km/t på 5,8 s, kører op til 137 km på el og kan DC-oplades med op til 50 kW. Tucson PHEV har 292 hk, 7,9 s, op til 81 km og opladning kun via AC på 7,2 kW. Hvis du har en stikkontakt derhjemme og en daglig rute på op til 80–100 km, gør RAV4 plug-in det muligt at køre næsten uden benzin.
Et særskilt argument for Tucson er benzinversionen på 150 hk uden fuld hybrid: en enklere bil for dem, der ikke ønsker et højspændingsbatteri. En sådan version findes ikke i RAV4 i Europa. Hvordan RAV4 ser ud i forhold til andre konkurrenter, har vi gennemgået i sammenligningerne Toyota RAV4 2026 mod Honda CR-V og Toyota RAV4 2026 mod Skoda Kodiaq II.
Firehjulstræk, anhænger og frihøjde
I RAV4 er firehjulstrækket AWD-i: baghjulene drives af en separat elmotor, der er ingen mekanisk kardanaksel mellem akslerne. Toyota tilføjer tilstandene Trail og Snow. Hyundai tilbyder firehjulstræk til både hybrid og plug-in hybrid Tucson, og i de firehjulstrukne versioner fås et Ground View Monitor-kamera, der viser "under bilen".
Til anhænger er RAV4 stærkest: de firehjulstrukne versioner må trække op til 2 000 kg. Tucson må trække op til 1 910 kg som hybrid, 1 810 kg som plug-in hybrid og 1 700 kg som benzinversion. Frihøjden på den europæiske Tucson er 169 mm (159 mm med 17" fælge); offroad-versionen XRT PRO med 210 mm vil Hyundai kun sælge i Nordamerika. For RAV4 offentliggør Toyota Europe ikke frihøjden.
Hvornår kan de købes i Ukraine
Toyota Ukraine tilbyder allerede den nye RAV4 med hybrid og plug-in hybrid, med forhjuls- og firehjulstræk. På importørens hjemmeside står der, at dataene er foreløbige og afventer endelig homologering, og der angives andre effekttal end hos Toyota Europe: op til 239 hk for hybriden og op til 329 hk for plug-in hybriden samt op til 126 km på el. I vores tabel bruges data fra Toyota Europe.
Den europæiske Tucson NX5 vil blive samlet på Hyundais fabrik i Tjekkiet. Hyundai Motor Europe har endnu ikke offentliggjort priser og salgsstart; ifølge det franske medie Journal de l'Automobile kommer hybriden til salg i januar 2027 og plug-in til sommer. Derfor bør den nye Tucson hos ukrainske forhandlere forventes tidligst i 2027, og indtil da forbliver Tucson NX4 på markedet.
Hvem passer hvad til
- Hyundai Tucson NX5 — til familien, der lægger vægt på bagagerum og anden række, som vil have en kraftig "almindelig" hybrid uden opladning eller en enklere benzinversion, og som kan lide store skærme (op til 17 tommer) samt fire USB-C-porte på 100 W.
- Toyota RAV4 — til dem, der er klar til at lade hjemme og vil køre mest på el, som har brug for en anhænger op til 2 t og firehjulstræk med elektrisk bagaksel, samt til dem, der ikke vil vente: RAV4 kan købes allerede nu.
Hvilket tilbehør findes der allerede til begge modeller
Til RAV4 i sjette generation findes der allerede modeltilpassede Stingray 3D-måtter og bagagerumsmåtte til Toyota RAV4 2025- i kataloget. Resten af modeltilbehøret er indtil videre til den forrige, femte generation 2019–2025: sideskørter til RAV4 2019, tagrælinger og tværstænger samt vindafvisere. Overfør dem ikke automatisk til den nye karrosse — kompatibilitet er angivet på hvert produkts side.
Til Tucson i femte generation findes der endnu ingen modeltilpassede varer: de dukker op, når bilerne kommer til salg. Til Tucson NX4 2021–2025 er udvalget stort: aluminiumssideskørter, tværstænger til integrerede tagrælinger, EVA- og 3D-måtter samt vindafvisere til ruder. NX5 har en anden akselafstand, karrosse og døre, så tilbehør fra NX4 passer ikke til den nye model.
Billederne i artiklen er illustrationer, skabt ud fra den officielle beskrivelse af modellerne og ikke fabriksfotos.
Vi leverer med Nova Poshta i hele Ukraine.










