Hyundai Ioniq 3 og Kia EV2 er to elektriske bybiler med de samme batterier (42,2 og 61 kWh), det samme moment på 250 N·m og praktisk talt samme opladning, men Ioniq 3 kører længere (op til 344 og 496 km WLTP mod 317 og 453 km), mens EV2 er kortere, højere og billigere ved introduktion: i Tyskland koster EV2 fra 26 600 €, Ioniq 3 fra 28 950 €. Hyundai samler Ioniq 3 i tyrkiske Izmit, Kia producerer EV2 i slovakiske Žilina.
Indhold
- Hvad skal man vælge
- Hvorfor de er beslægtede
- Sammenligningstabel
- Mål og bagagerum
- Rækkevidde og opladning
- Pris, produktion og tidsplan
- Hvem passer de til
- Tilbehør
Hvad skal man vælge: Ioniq 3 eller EV2 — et kort svar
Ioniq 3 er valget for dem, der prioriterer rækkevidde, bagagerum og aerodynamik: luftmodstandskoefficient 0,263, akselafstand 2 680 mm, bagagerumsvolumen 441 l inklusive rummet under gulvet. Kia EV2 er for dem, der vil have den mest overkommelige indgang til en koreansk elbil og kan lide en høj siddeposition: 4,06 m lang, 1 575 mm høj, der findes en prisvenlig Light til 26 600 € og den normale femsæders Air til 28 990 €. Vi gennemgår det trin for trin med udgangspunkt i pressemeddelelser fra Hyundai Motor Europe, Hyundai Deutschland, Kia Deutschland og Kia’s polske tekniske side.
Hvorfor Ioniq 3 og EV2 kaldes beslægtede
Hyundai Motor Europe præsenterede Ioniq 3 den 20. april 2026 på Milan Design Week som den første Hyundai udviklet til Europa, og Kia åbnede for bestillinger af EV2 i Tyskland i marts 2026. Netmediet electrive kalder direkte Ioniq 3 for en “søstermodel” til EV2: samme grundteknologi i en mere aerodynamisk “Aero Hatch”-karrosse. Det fælles ses i tallene: de samme batterier på 42,2 og 61 kWh, forhjulstræk, 250 N·m moment, 11 kW AC som standard og 22 kW som ekstraudstyr, DC-opladning 10–80 % på 29–30 minutter.
Om Kia EV2 har vi allerede skrevet, da den var koncept — Koncept Kia EV2: hvad vides; serieudgaven har allerede konkrete tal, som vi sammenligner her. Det er karrosse, siddeposition, rækkevidde og udstyrsvarianter, der adskiller dem, ikke “indmaden”.
Sammenligningstabel: Hyundai Ioniq 3 og Kia EV2
| Parameter | Hyundai Ioniq 3 | Kia EV2 |
|---|---|---|
| Karrosseri | 5-dørs hatchback “Aero Hatch”, 5 sæder | kompakt crossover, 4 eller 5 sæder |
| Længde × bredde × højde | 4 155 × 1 800 × 1 505 mm (N Line — 4 170 mm) | 4 060 × 1 800 × 1 575 mm (GT-Line — 4 065 × 1 800 × 1 585 mm) |
| Akselafstand | 2 680 mm | 2 565 mm |
| Bagagerum | 441 l (322 l + 119 l rum under gulvet) | 362 l (op til 403 l med forskydelig bagsædebænk i 4-sæders version) + 15 l frunk (Earth, GT-Line) |
| Egenvægt | 1 550–1 580 kg | 1 540–1 590 kg |
| Batterier | 42,2 og 61 kWh | 42,2 kWh (LFP) og 61 kWh (NMC) |
| Effekt, lille batteri | 107,8 kW (147 hk) | omkring 108 kW (146 hk) |
| Effekt, stort batteri | 99,5 kW (135 hk) | 99,5 kW (135 hk) |
| Moment | 250 N·m | 250 N·m |
| Tophastighed | 170 km/t | 161 km/t |
| 0–100 km/t | 9,0 s (42,2 kWh), 9,6 s (61 kWh) | 8,5–8,7 s (42,2 kWh), 9,5–9,7 s (61 kWh) |
| WLTP-rækkevidde | op til 344 km og op til 496 km | op til 317 km og op til 453 km |
| DC-opladning | op til 119 / 110 kW; 10–80 % på ≈29 / 30 min | op til 118 kW; 10–80 % på 29 / 30 min |
| AC-opladning | 11 kW, valgfrit 22 kW | 11 kW, valgfrit 22 kW |
| Multimedie | Pleos Connect på Android Automotive, skærm 12,9 eller 14,6″ | i Light-versionen — ccNC Lite med trådløs Apple CarPlay og Android Auto |
| Fabrik | Hyundai Motor Türkiye, Izmit | Kia, Žilina (Slovakiet) |
| Pris i Tyskland fra | 28 950 € | 26 600 € |
Tallene stammer fra pressemeddelelser fra Hyundai Motor Europe, Hyundai Deutschland og Kia Deutschland samt Kia’s polske tekniske side; hvor kilderne afviger, er det nævnt i teksten. Hyundai tilføjer, at forbrugs- og dynamiktal også afhænger af den endelige typegodkendelse.
Hvilken elbil er mest rummelig
Ioniq 3 er 95 mm længere (4 155 mod 4 060 mm), 70 mm lavere (1 505 mod 1 575 mm) og har 115 mm længere akselafstand (2 680 mod 2 565 mm); bredden er den samme for begge — 1 800 mm. Hyundai lægger vægt på den lange akselafstand og flade gulv, mens EV2 vinder på højden: siddepositionen er højere. Det er også et spørgsmål om vane — Ioniq 3 sidder som en hatchback, EV2 som en lille crossover.
Bagagerummet er større i Ioniq 3: 441 l, hvoraf 322 l er hovedrummet, og 119 l er “Megabox” under gulvet. I den femsæders Kia EV2 er der 362 l; i den firesæders med forskydelig bagsædebænk ændrer volumen sig fra 362 til 403 l afhængigt af bænkens position. Til gengæld har EV2 et 15 l forreste bagagerum under motorhjelmen i Earth- og GT-Line-versionerne — lige nok til et ladekabel. Light-versionen er firesæders med fast bænk; fem sæder fås fra udstyrsniveauet Air.
Hvilken model kører længere og lader hurtigere
Effekttallene er næsten identiske: i versionen med det lille batteri yder begge 107–108 kW (146–147 hk), og i versionen med det store — 99,5 kW (135 hk). Forskellen ligger i rækkevidden. Ifølge Hyundai Motor Europe kører Ioniq 3 op til 344 km med 42,2 kWh og op til 496 km med 61 kWh (i de tyske og italienske pressemeddelelser står Long Range til 497 km; det er projektværdier frem til endelig typegodkendelse). For Kia EV2 angiver Kia’s polske side en kombineret rækkevidde på 308–317 km i 42,2 kWh-versionen og op til 453 km i 61 kWh-versionen; den præcise værdi afhænger af hjul og udstyr (ifølge den tyske konfigurator: GT-Line med 19″ hjul — 413 km).
Forklaringen er aerodynamik og forbrug. Ifølge den tyske pressemeddelelse bruger Ioniq 3 14,1–14,4 kWh/100 km med det lille batteri mod 15,1–15,5 kWh/100 km for EV2 ifølge Kia. Opladningen er næsten ens: DC op til 118–119 kW med det lille batteri og 110 kW med det store hos Hyundai, 10–80 % på 29–30 minutter; AC er 11 kW som standard og 22 kW mod merpris. Ioniq 3 har desuden V2L — strøm til eksterne enheder fra batteriet; for EV2 er det ikke bekræftet i de kilder, vi har indsamlet.
Acceleration i bytempo er praktisk talt ens — omkring 9–10 sekunder til 100 km/t. Tophastigheden er 170 km/t i Ioniq 3 mod 161 km/t i EV2. Til by og motorvej op til 120 km/t er det tilstrækkeligt for begge.
Hvad koster Ioniq 3 og EV2, og hvor samles de
I Tyskland starter Kia EV2 fra 26 600 € (Light, fire sæder, stålfælge med hjulkapsler); Air med 42,2 kWh koster 28 990 €, Air med 61 kWh — 33 490 €, Earth — fra 31 290 €, GT-Line med 61 kWh — fra 36 890 €. Hyundai Deutschland åbnede den 2. september 2026 for bestillinger af Ioniq 3 med en pris fra 28 950 €. Det betyder, at den femsæders EV2 Air med det lille batteri koster næsten det samme som Ioniq 3 i startudstyrsniveauet Select (40 € mere), og den reelle besparelse findes kun i den firesæders Light. I Italien starter Ioniq 3 fra 29 900 €, den dyreste N Line Launch Edition — 44 700 €. Priserne afhænger af markedet; her er data for Tyskland og Italien, og vi fandt ikke officielle priser for Ukraine.
- Ioniq 3 produceres hos Hyundai Motor Türkiye i Izmit: ifølge electrive er serieproduktionen startet i august 2026, og ved start planlægges op til 30 000 biler om året; markedsintroduktionen er i oktober 2026.
- Kia EV2 samles i Žilina (Slovakiet) ved siden af EV4. Tysk leveringsplan: fra april — Air og Earth med 42,2 kWh, fra juli — alle versioner med stort batteri, fra oktober — Light-versionen.
Hvem passer Ioniq 3 til, og hvem passer Kia EV2 til
Ioniq 3 er til dem, der kører både i byen og på mellemdistancer: rækkevidde op til 496 km, større bagagerum, lavere karrosseri og længere akselafstand.. For mange er V2L også vigtigt, ligesom Pleos Connect med stor skærm og trådløse opdateringer.
Kia EV2 er til daglig kørsel i byen, hvor der ikke er behov for 400 km på én opladning: den mere kompakte karrosse er lettere at parkere, den højere siddeposition er mere praktisk ved indstigning, og Light- eller Air-versionen til 26 600–28 990 € giver budget til vinterdæk og en hjemmelader. Dertil kommer et stort udvalg af udstyrsvarianter: fra Light til GT-Line med 19″ hjul.
Vær også opmærksom på vinteren: EV2’s lille batteri har LFP-kemi, som mister rækkevidde mere mærkbart i frost, så til en ukrainsk vinter er det bedre at se på versioner med stort batteri eller med batteriforvarmning til opladning (ifølge den italienske pressemeddelelse kommer det i Ioniq 3 fra udstyrsniveauet Trend; i EV2 findes batterivarme fra Air ifølge electrive).
Hvad med tilbehør til Ioniq 3 og EV2
Til Hyundai Ioniq 3 og Kia EV2 findes der endnu ingen modeltilpassede måtter, stænklapper og vindafvisere i kataloget: bilerne er først på vej ud på markedet, og deres mål er anderledes end på tidligere Hyundai- og Kia-modeller. Af den grund kan universelle varer hjælpe: universelle måtter, universelle stænklapper mod snavs og vejsalt. Vi har ikke universelle vindafvisere — til andre Hyundai- og Kia-modeller se Hyundai vinddeflektorer og Kia vinddeflektorer, og til disse nye modeller må du vente på separate sæt. Universelle produkter følger ikke gulvet perfekt: prøv måtten ved fodpladsen før køb, og med en måtte med kant skal du sikre plads til pedalerne.
Vi leverer med Nova Poshta i hele Ukraine.
Fordele og ulemper
Ioniq 3: større rækkevidde — op til 344 og 496 km WLTP mod 317 og 453 km i Kia EV2
Ioniq 3: bagagerum på 441 l og akselafstand på 2 680 mm mod 362 l og 2 565 mm i EV2
Ioniq 3: lav Cx 0,263 og lavere officiel energiforbrug
Kia EV2: lavere startpris — fra 26 600 € i Tyskland mod 28 950 € for Ioniq 3
Kia EV2: højere siddeposition og kortere længde — lettere at parkere i byen
Ioniq 3: i basisudgaven koster den på niveau med den femsæders EV2 Air, og den har ingen billigere Light-version
Ioniq 3: pressemeddelelsen angiver rækkevidden som projekteret før homologering; batterikemien er ikke oplyst
Kia EV2: kortere rækkevidde, og Light-versionen er firesæders med fast bænk
Begge modeller: der findes endnu ingen modeltilbehør, og producenterne har ikke annonceret officielle priser for Ukraine










